۶/۶. أَحْمَدُ بْنُ‌ إِدْرِیسَ‌، عَنْ‌ مُحَمَّدِ بْنِ‌ حَسَّانَ‌(۱)، عَنْ‌ أَبِی مُحَمَّدٍ الرَّازِیِّ‌، عَن سَیْفِ‌ بْنِ‌ عَمِیرَةَ‌، عَنْ‌ إِسْحَاقَ‌ بْنِ‌ عَمَّارٍ، قَالَ‌: قَالَ‌ أَبُو عَبْدِاللّٰهِ‌ عَلَیْهِ‌السَّلاَمُ‌: «مَنْ‌ کَانَ‌ عَاقِلاً، کَانَ‌ لَهُ‌ دِینٌ‌، وَ مَنْ‌ کَانَ‌ لَهُ‌ دِینٌ‌، دَخَلَ‌ الْجَنَّةَ‌»(۲).

ترجمه:

۶/۶.احمد بن ادریس، از محمد بن حسّان، از ابومحمد رازى، از سیف بن عَمیره، از اسحاق بن عمّار روایت کرده است که گفت: امام جعفر صادق علیه‌السلام فرمود که: «هر که عاقل باشد، او را دینى و کیشى خواهد بود، و هر که را دینى باشد، داخل بهشت مى‌شود».

پی‌نوشت‌ها:

(۱). فی «و»: «أحمد بن حسّان» و هو سهو؛ لأنّ‌ محمّد بن حسّان هو أبو عبداللّٰه الرازی، روى أحمد بن إدریس کتبه؛ کما فی رجال النجاشی، ص٣٣٨، الرقم٩٠٣، و الفهرست للطوسی، ص٤١٤، الرقم٦٢٩. و روى عنه بعنوان أبی علیّ‌ الأشعری فی عدّة من الأسناد. راجع: معجم رجال الحدیث، ج٢١، ص ٤٢٥-٤٢٦.

هذا، و الخبر رواه الصدوق فی ثواب الأعمال، ص٢٩، ح٢، بسنده عن أحمد بن إدریس، عن محمّد بن أحمد، عن محمّد بن حسّان. و یبدو فی بادى الرأی وقوع اختلال فی أحد السندین، من زیادة فی سند ثواب الأعمال، أو سقط‍‌ فی سند الکافی، لکن هذا الاختلاف تابع لاختلاف مصادر الکلینی و الصدوق؛ و الظاهر أنّ‌ الکلینی أخذ الخبر من کتاب محمّد بن حسّان و أضاف إلیه طریقه، لکنّ‌ الصدوق أخذ الخبر من کتاب نوادر الحکمة لمحمّد بن أحمد بن یحیى، و أضاف طریقه إلى هذا الکتاب.

و هذا أمر واضح لمن تتبّع أسناد کتب الشیخ الصدوق و قارنها مع أسناد الکافی.

(۲). ثواب الأعمال، ص٢٩، ح ٢، بسنده عن أحمد بن إدریس، عن محمّد بن أحمد، عن محمّد بن حسّان الوافی، ج ١، ص ٨٢، ح١٠؛ الوسائل، ج١٥، ص٢٠٦، ح٢٠٢٩٠.

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : محمّد ,حسّان ,أحمد ,ثواب ,الأعمال، ,کتاب ,ثواب الأعمال، ,الأعمال، ص٢٩، ,لَهُ‌ دِینٌ‌، ,کَانَ‌ لَهُ‌ ,کَانَ‌ لَهُ‌ دِینٌ‌،
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فقیر وخسته Ryan سفارش یو پی اس تلاوت های آسمانی وبلاگ جامع معماری بازاريابي فروش برندسازي برندينگ گلبن ارغوان LoveMedia وبلاگ رسمی کتابخانه عمومی تفتان شهرستان خاش اشتیاق